30 Mart 2011 Çarşamba

temizlik

İşte sirke ve karbonat ile temizliğin sırları:

1. Paslanmaz çelikten olan lavabonuzu temizleyin: Pırıl pırıl ve temiz kokulu bir lavabo için aşağıdaki adımları takip edin:

- Lavabonuzu ıslatın, üzerine karbonat serpin, ovalayın ve durulayın.

- Lavabonun kenarları için yumuşak kıllı bir diş fırçası ve biraz macun kullanın.

- Beyaz sirkenin içinde ıslattığınız kağıt havluyla lavaboda astar oluşturun. 20 dakika öylece bırakın.

- Muslukları temizlemek için sabunlu su ve sirkeyle ıslatılmış kağıt havlu kullanın.

2. Toksik olmayan banyo temizleyicisi oluşturun: Banyo yüzeylerinde etkili olan iyi bir derinlemesine temizleme solüsyonu yapabilirsiniz. Bu karışım sabun köpüğü ve küf lekelerini çıkarmada en az pahalı banyo temizlik ürünleri kadar etkilidir.

Solüsyonu hazırlamak için: Yaklaşık 1,5 fincan karbonat, yarım fincan sıvı sabun, yarım fincan su, 2 yemek kaşığı beyaz sirke, temiz bir sprey şişesi.

Nasıl kullanacaksınız? Karbonat ile sıvı sabunu bir kasede karıştırın. Su ile seyreltin ve sirkeyi ekleyin. Top top olmaması için çatalla iyice karıştırın. Bu sıvıyı şişeye doldurun. Kullanmadan önce iyice çalkalayın. Temizlenecek yerlere püskürtün. Naylon telli süngerle ovalayın. Suyla durulayın. Kullanımlar arasında kapağını kapalı tutun.

3. Halıdaki lekeleri çıkarın: Halınızdaki lekeleri sirkeyle çıkarabilirsiniz. Yarım fincan beyaz sirkenin içinde 2 yemek kaşığı tuzu çözün ve bu karışımla halıdaki lekeleri hafifçe ovalayın. Solüsyonun kurumasını bekleyin ve sonra elektrik süpürgesiyle kurutun. Daha geniş ya da koyu lekeler için, bu karışıma 2 yemek kaşığı boraks ekleyin ve aynı şekilde kullanın.

4. Çamaşırlarınızda kullanabilirsiniz: Eğer çamaşırlarınızı yıkarken sıvı deterjanla birlikte yarım ölçek karbonat eklerseniz beyazlarınız daha beyaz, renklileriniz ise daha parlak olacaktır. Ayrıca karbonat suyu da yumuşatacaktır, böylece daha az deterjan kullanabilirsiniz.

5. Buzdolabınızdaki kokulardan kurtulun: Sirkenin buzdolabınızı güvenle ve etkili şekilde temizlemede karbonattan daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Eşit miktarlarda beyaz sirke ve su ile buzdolabınızı kapı contası ve sebzeliğiniz de dahil buzdolabınızın içini ve dışını iyice durulayın. Ayrıca dolabınızın üzerinde birikmiş tozları ve kirleri silmek için sulandırılmamış sirke kullanın. Temizlik kokusunun uzun süre kalması için dolabınızın içine bir kutu karbonat yerleştirin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder